На 08 октомври 2024 г. ще се проведе среща с ученици от 4-ти клас на ОУ „Св. Климент Охрисдки“, гр. Хасково и доброволци от “Спасителен клуб за бъдеще – Хасково”. Подрастващите ще бъдат запознати с дейността на спасителния клуб и смисъла да се прави добро. Основната идея на събитието е да се породи нова вълна от млади доброволци, които да имат своя принос в развитието на обществото и знания как да опазят живота си и този на другите в трудни условия.
Инициативата „Спасителни клубове“
Инициативата „Спасителните клубове за бъдеще“ е насочена към организиране и провеждане на обучителни курсове за деца и възрастни, за да са подготвени с адекватна реакция по време на наводнения, пожари, земетресения, бедствия, аварии, издирване на пострадали и изчезнали хора. Клубовете имат регистрация в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на Министерството на вътрешните работи.
В цялата страна е изградена мрежа от над 120 доброволци, които са разпределени в десет спасителни клуба и разполагат с персонални номера. Техните обучения са насочени в няколко важни направления: пожарна безопасност, първа долекарска помощ, височинно спасяване, издирвателни дейности, работа с дрон, с моторен трион и с бензинова помпа. Практиката е всеки месец да се правят регулярни тренировки.
В „Спасителен клуб за бъдеще – Хасково“ членуват 20 човека, но има необходимост от тесни специалисти, като лекар, фелдшер, парамедик, медицинска сестра и водолаз. Техните разнородни интереси и професии се сплотяват от една обща ценност – доброволчеството.
Програмата за граждански бюджети на Фондация ХАЛО е подкрепящ стълб за 2024 година с осигуряването на материали за работата на терен и обученията, които провеждат доброволците от Спасителен клуб за бъдеще – Хасково.
Третото издание на Програмата за граждански бюджети се изпълнява в партньорство между Фондация ХАЛО и Община Хасково. Инициативата “Граждански бюджети 2024” се изпълнява по проект “Права и ценности” и е финансирана от Европейския съюз и Фондация “Работилница за граждански инициативи”.
***
Тази публикация е създадена в рамките на инициатива “Граждански бюджети 2024”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Изразените възгледи и мнения са единствено на автора и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или ФРГИ. Нито Европейският съюз, нито EACEA, нито ФРГИ могат да бъдат държани отговорни за тях.