В настоящата епоха на нарастващ стремеж към по-демократични и прозрачни форми на управление, гражданските бюджети изпъкват като иновативен механизъм за включване на гражданите в процесите на вземане на решения относно разходите на общинските и национални управления. Тези инициативи предоставят на гражданите възможността да участват активно в определянето на приоритетите в бюджета, което не само укрепва демократичните принципи, но и повишава легитимността на публичните институции.
Гражданските бюджети представляват иновативен модел за управление, където гражданите, като ключови участници, могат да предложат, обсъдят и гласуват за конкретни проекти и програми, които считат за най-важни за развитието на техните общности. Този подход не само предоставя на гражданите по-голям контрол върху публичните ресурси, но и създава възможности за иновации и социално устойчиво развитие.
Настоящият доклад има за цел да изследва какво е въздействието на ПГБ, създадена от Фондация ХАЛО през 2020 година и изпълнявана съвместно с Община Хасково през 2020/21 и 2022/23 година. Второто издание на Програмата се реализира в изпълнение на проект „Граждански бюджети“.
Инициативата „Граждански бюджети 2024“
Инициативата „Граждански бюджети 2024“ започна в средата на месец февруари и продължава до края на 2024 година. Тя се финансира от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Основната цел на инициативата е утвърждаване на местно ниво на принципите на добро управление – открито, отговорно, в партньорство с гражданите. Изпълнява се на територията на община Хасково и обхваща следните дейности:
- Актуализиране на регламента на Програмата за граждански бюджети и надграждане на онлайн платформата за гражданско участие;
- Провеждане на обществени дебати, информиране и активизиране на гражданите в даването на предложения за граждански инициативи;
- Мултидисциплинарен съвет и пряко участие на гражданите във вземането на решения на местно ниво;
- Кампании за реализиране на граждански инициативи;
- Оценка на въздействието на Програмата за граждански бюджети.
Причини за реализирането на Програмата за граждански бюджети
Причините за реализирането на Програмата за граждански бюджети са свързани с ограничените възможности на жителите на община Хасково за участие в процесите на формулиране на политики и вземане на решения на местно ниво. За огромна част от тях гражданското участие се изчерпва с гласуването на избори, а местните инициативи са задължение на местната власт. В малките населени места в общината тези нагласи са подкрепени и от ограничения достъп до информация, до здравни и социални услуги, до възможности за комуникация с институциите. Повечето граждани нямат знанията и уменията как да реализират своите идеи за решаване на местни проблеми или за модернизиране на региона, как да търсят финансиране от национални и европейски програми, а на местно подобни мерки се реализират спорадично и обикновено със силно ограничен обхват.
С изпълнението на Програмата за граждански бюджети фондация ХАЛО създава възможности за преодоляването на този дефицит чрез активното включване на гражданите в решаването на проблеми и реализирането на инициативи на местно ниво. Програма за граждански бюджети (ПГБ) представлява универсален инструмент, който дава възможност на гражданите да участват директно в даването на предложения, вземането и реализирането на решения на местно ниво.
След завършване на третото издание на Програмата за граждански бюджети, дойде време за обработване на данните, събрани по време на изпълнението й, анализ на събраната информация и изготвяне на оценка на въздействието на програмата. Целта на фондация ХАЛО е да проучи успешните практики, предизвикателствата и възможностите, свързани с внедряването на граждански бюджети, както и да анализира влиянието им върху демократичния процес, управлението на обществените ресурси и социалната интеграция. Чрез този процес на анализ и изследване, фондацията се стреми да предостави цялостно разбиране за ролята на гражданските бюджети в съвременната демокрация и тяхното потенциално влияние върху общественото развитие.
Произход на гражданските бюджети
Идеята за гражданските бюджети има корени в практиките на участието на гражданите в процесите на вземане на решения, които се дължат на желанието за по-демократично и отворено управление. Въпреки че понятието се развива и е обект на експерименти в различни форми, едно от ранните му проявления се наблюдава през 1989 г. в бразилския град Порто Алегре (Порту Алегри на португалски). Това е първият град, който въвежда концепцията за граждански бюджет като част от своя бюджетен процес. Този подход има за цел да предостави възможност на гражданите да определят приоритетите в бюджета, като участват в процеса на избор и решават за разпределението на средствата за конкретни проекти и инициативи.
Оттогава гражданските бюджети се разпространяват и приемат различни форми в градове по света. Този модел се развива като отговор на нуждата за по-директно и активно участие на гражданите в управлението на обществените ресурси. През последните десетилетия този иновативен подход бе внедрен и в други страни, включително САЩ, Франция, Испания и много други, където се е установил като средство за повишаване на прозрачността, отговорността и демократичното управление. Гражданските бюджети представляват не само инструмент за управление на общински ресурси, но и символ на активното участие на гражданите във формирането на бъдещето на техните общности.
Линк към платформата за граждански бюджети – https://halo-platform.halongo.eu/
Разберете повече, като изтеглите този файл.: