Вече са известни победителите в гласуването за граждански инициативи по Програмата за граждански бюджети 2023. Това са Клокотница, Узунджово, Войводово, Хасково и Динево.
След оспорвано съревнование и мобилизиране на огромна част от местното население в гласуването, гражданските инициативи, които събраха най-голяма подкрепа са следните:
- Възстановяване на спирка в с. Клокотница
Село Клокотница е малко българско село, намиращо се само на 10 км от Хасково, известно със своето историческо минало. За да запазят гордостта от миналото, местните вярват, че трябва да се погрижат за настоящето. Паметникът на Йоан Асен II, който приветства посетителите на селото, е символ на националната идентичност и величие. Недалеч от него обаче е забравена и в разруха автобусна спирка от по-ново време. Тя се нуждае от спешно възстановяване, включително замяна на метални ламарини, пребоядисване и остъкляване на част от конструкцията, както и възстановяване на откраднатите декоративни парапети. Именно тази гражданска инициатива успява да спечели подкрепата на 60% от гласувалите жители на Клокотница в съревнование с идеите за изграждане на спортна площадка и фитнес на открито.
2. Кът за отдих в с. Узунджово
Село Узунджово, най-голямото в община Хасково с население от близо 1800 души, има нужда от повече места за отдих и социални контакти според местните. В селото има спортна площадка с фитнес уреди и баскетболно игрище, но липсват места за сядане. Ето защо жителите на Узунджово се обединяват около идеята за изграждане на кът за отдих с беседка и пейки на спортната площадка. Планират да осветят беседката със соларни лампи и да добавят две камери за видеонаблюдение. Предлаганата от тях инициатива включва още облагородяване на площадката с цветя, дървета и кошчета за отпадъци. Тази гражданска инициатива печели гласовете на 56% от участниците в онлайн гласуването по Програмата за граждански бюджети.
3. Подмяна на дограма на читалището в с. Войводово
Жителите на село Войводово предлагат да се подмени частично дограмата на местното читалище. Това е не само място за културни и образователни събития, но и сърцето на общността, където се събират хора за разговори и срещи. Износената дограма влошава топлоизолацията и позволява влизането на влага, което води до загуба на енергия и увеличаване на разходите за отопление. Смяната с модерни материали е от критично значение не само за комфорта в читалището, но и за запазването на неговата историческа и културна стойност. Тази гражданска инициатива е подкрепена от 99% от жителите на Войводово, гласували по Програмата за граждански бюджети 2024.
4. “Аз съм бъдещето, пази ме” от гр. Хасково
Най-подкрепяната инициатива в гр. Хасково е идеята за поставяне на фигури на деца в реален размер на пешеходните пътеки около ОУ „Свети Климент Охридски“ в града. Пътят около училището е оживен и децата пресичат трудно. В тази връзка се предвижда поставянето на 6 фигури на стратегически места, за да насочат вниманието на шофьорите и да ги предупредят, че се намират в училищен район. Целта е да се подобри безопасността и да се намали рискът от пътнотранспортни произшествия, следвайки примера на успешни практики от други европейски държави. Подателите на идеята се надяват инициативата да служи като положителен пример за защита на децата в райони с интензивен трафик.
5. Парк на приказките в с. Динево
Гражданската инициатива, която печели убедително (с 96%) подкрепата на жителите на Динево тази година включва няколко различни дейности – пребоядисване на автобусната спирката, създаване на мини парк, в който всички жители и гости на селото да се впуснат във вълшебния свят на приказките и игрите (по подобие на парка на приказките в гр. Раковски), поставяне на камера за видеонаблюдение в парка и беседка-къщичка в двора на детската градина. Както и миналата година, хората от селото имат готовност да се включат с доброволен труд при реализиране на инициативата.
Всички спечелили граждански инициативи предстои да се реализират през есента на 2024 година. Ако останат неизразходвани средства по Програмата за граждански бюджети, те ще бъдат използвани за реализиране на класирани на следващите места граждански инициативи.
Припомняме, че гражданите на Община Хасково имаха възможност да дават идеи за облагородяване на населените места и за реализирането на широк кръг от дейности в периода от месец февруари до месец май 2024 г. Постъпилите 83 предложения за граждански инициативи бяха разгледани от съвет от експерти в различни области, които прецениха дали е възможно предлаганите идеи да се изпълнят. До следващ етап бяха допуснати 79 идеи, а жителите на Община Хасково имаха възможност да гласуват за тях в продължение на един месец. След това беше извършена проверка на постъпилите през онлайн платформата гласове по отношение на това дали гласувалите за дадена инициатива са жители на съответното населено място. Ето и резултатите от гласуването:
Програмата за граждански бюджети допринася за активното включване на жителите на Община Хасково в процесите на даване на предложения за граждански инициативи и вземане на решения чрез гласуване на местно ниво. Жителите да всяко населено място сами избират коя гражданска инициатива да подкрепят, а идеите, които ще се реализират по програмата се определят въз основа на активността при гласуването.
Повече информация за гласуването по Програмата за граждански бюджети можете да намерите на https://halo-platform.halongo.eu/
Третото издание на Програмата за граждански бюджети се изпълнява в партньорство между Фондация ХАЛО и Община Хасково. Инициативата “Граждански бюджети 2024” се изпълнява по проект “Права и ценности” и е финансирана от Европейския съюз и Фондация “Работилница за граждански инициативи”. Програмата за граждански бюджети представлява инструмент, който дава равни възможности на всички граждани (независимо от техните възраст, пол, образование, етническа принадлежност, населено място) да се включат директно в процесите на управление на местно ниво чрез даване на предложения, вземане на решения чрез всеобщо гласуване и изпълнение на най-одобряваните предложения.
***
Тази публикация е създадена в рамките на инициатива “Граждански бюджети 2024”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Изразените възгледи и мнения са единствено на автора и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или ФРГИ. Нито Европейският съюз, нито EACEA, нито ФРГИ могат да бъдат държани отговорни за тях.
#ProEUvaluesBG
#гражданскибюджети