Среща- дебат за бъдещето на езерцето с лилиите

На 13 септември 2024 година се проведе среща- дебат за бъдещето на езерцето с лилиите в лесопарк Кенана. В срещата се включиха представители на институции на местно ниво – община, Регионална инспекция по опазване на околната среда и водите, представители на местни неправителствени организации, представители на училища, ученици, заинтересовани граждани. Повод за срещата беше включването на Фондация ХАЛО като местен партньор по проект HRD-23- 01-Catalyst for change”/Active neighborhoods for climate mitigation“Активни квартали за климатичните промени”, изпълняван от сдружение “БГ Бъди активен”.

По време на срещата Кристина Йорданова, управител на фондация ХАЛО, обърна внимание на проблема със замърсяването с отпадъци и незаинтересоваността на гражданите по отношение на опазването на природата. Специален фокус беше поставен на езерцето с лилиите, една малко позната локация за жителите и гостите на Хасково, която се намира в покрайнините на лесопарк Кенана. Освен фактология и снимки от водоема, организаторите на срещата представиха и примри как в други населени места подобни микроводоеми и шадравани се рекламират като туристически обекти.

Много от участниците в срещата споделиха, че макар да са израснали в Хасково, досега не са знаели за наличието на подобно място в града. Те изразиха мнение, че непременно трябва да се работи за популяризирането на локацията.

Кристина Йорданова представи предварителен план за реализиране на гражданска инициатива, който включва провеждането на акция за почистване с участието на ученици от хасковските училища, провеждането ан образователни беседи, поставянето на три вида табели – насочващи към водоема, информационни (представящи птиците и растенията от района) и табели, които приканват посетителите да не оставят отпадъци след себе си. Вички предложения бяха приети от участниците в срещата, но постъпиха и предложения да се проведе по-широко обсъждане или събиране на мнения на граждани за това какво е подходящо да се направи с езерцето с лилиите.

Участниците в срещата се обединиха около план за действие, който включва като първа стъпка провеждането на акция за почистване на 26 септември от 14.30 часа, съчетана с образователна беседа с лектори от БДЗП – Хасково и РИОСВ – Хасково. По време на акцията и чрез публикации в медиите и социалните мрежи за нея, планираха да се разпространи сред жителите на Хасково анкета, в която да споделят своите виждания за възможни интервенции в района на езерцето. И едва след като се съберат всички предложения от гражданите, тоагва да се пристъпи към планиране и съгласуване на най-предпочитаните интервенции.

В края на срещата екипът на Фондация ХАЛО пое ангажимента да съгласува обсъдените действия с община Хасково, която е собственик на водоема. В случай че общината позволи провеждането на акция за почистване на района около езерцето с лилиите, участниците в срещата се договориха в кратки срокове да се мобилизират и да организират техни представители като доброволци, които да се включат в почистването.

Проектът „Catalyst of Change/ Катализатор на промяната“е финансиран от Европейския съюз и предоставящия огран Холандския хелзинкски комитет( NHC).

Scroll to Top