Годишен доклад за 2023 година

През 2023 г. „Фондация ХАЛО 2019“ реализира разнообразни дейности и инициативи в трите основни направления, по които работи:

Екология и опазване на околната среда

  • кампанията „За всяко дете по дръвче“ с над 1500 участника;
  • проект „Еко Шампиони“ с научни клубове в ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ и СУ „Св. П. Хилендарски“, гр. Хасково;
  • кампания за премахване на старите мартеници от дърветата, в която се включиха множество граждани, а 15 от тях взеха участие и в конкурсната част на кампанията и ни изпратиха снимки как премахват мартеници от дърветата;
  • кампания за премахване на габърчета, табели, плакати и некролози от дърветата, благодарения на която ученици от Хасково премахнаха стотици габърчета и пирони от дърветата;
  • обособяване на вековно дърво в землището на с. Александрово, общ. Хасково;
  • През месец май заедно с отбор „За качествен въздух в Хасково“ проведохме кампанията „Ден без автомобили“ в ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“, СУ „Св. П. Хилендарски“ и НАП – Хасково;

Подкрепа

  • Подкрепихме Серкан от отбор „За качествен въздух в Хасково“, който насочи вниманието на обществеността към нуждатат от изграждане на система от велоалеи в гр. Хасково. Предложението му бе представено пред Община Хасково, а изграждането на една от предложените от Серкан велоалеи бе заложено в Плана за устойчива градска мобилност в Хасково 2023-2040г;
  • Подкрепихме отбор „Води“ от ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ в създаването на прототип на система за пречистване на питейна вода. След множество тестове успешната разработка беше инсталирана в сградата на училището, давайки възможност учениците да пият безплатно чиства вода;
  • Заедно с отбор „Бездомни животни“ от СУ „Св. П. Хилендарски“ проведохме кампания за насърчаване на осиновяването на бездомни животни. Кампанията беше популяризирана чрез креативни плакати и онлайн платформа в помощ на осиновителите.
  • Подкрепихме отбор „Пластмаса“ от СУ „Св. П. Хилендарски“ в разработването на филтър за пречистване на отпадните води от микропластмасови частици;
  • В допълнение към гореописаните дейности, подкрепихме въвеждането на система за разделно събиране на отпадъци в ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ и СУ „Св. П. Хилендарски“. В езиковата гимназия се проведе кампания за разделно събиране на пластмасови отпадъци. Само са 4 месеца ученици и учители събраха над 224 кг чиста пластмаса и 127 кг хартия, които предадохме за рециклиране. 

Още проекти и кампании

В края на учебната година успешно завършихме ученическите проекти в клуб „Еко Шампиони“ в ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ и СУ „Св. П. Хилендарски“ и проведохме втория научен фестивал в Хасково. Отбор „За качествен въздух в Хасково“ спечели наградата на журито в научен фестивал „Еко Шампиони“ в Хасково, а отбор „Води“ спечели наградата на публиката в националния Сай Хай фест.

            През есента на 2023 година проведохме подбор на училища за създаване на научни клубове през учебната 2023/24 година. Сключихме споразумения за партньорство с ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ и ПГТАТ „Н. Й. Вапцаров“ и в двете училища бяха сформирани научни клубове със следните отбори:

  • Отбор „Води“, който разработва система за пречистване на вода;
  • Отбор „За качествен въздух в Хасково“, който прави замервания на качеството на атмосферния въздух и провежда кампании за ангажиране на гражданите с темата;
  • Отбор „Респект“, който разработва клетка за производство на водородно гориво;
  • Отбор „Електрик“, който се бори с тютюнопушенето сред младежите.

Разходите за изпълнение на проект „Еко Шампиони“ и всички съпътстващи го кампании възлизат на 22 219, 24 лв. за 2023 година.

Култура, опазване на културното и историческото наследство

„Палитра на чувствата“

През 2023 година подкрепихме Рая Стоянова, млад творец от Хасково за представянето на дебютната й стихосбирка „Палитра на чувствата“. Към всяко едно от стихотворенията, Рая Стоянова представи и своя собствена авторска картина. Първото представяне на „Палитра на чувствата“ се състоя на специален щанд пред публиката на Сай Хай фест, който се проведе през месец юни в гр. София.

Рубриката „История, традиции и малко познати места от родния ни край“

💛През 2023 година екипът на фондация ХАЛО създаде рубрика на страницата си във Фейсбук, чрез която припомни на своите последователи любопитни факти и истории за селата от община Хасково, събрани от екипа на Туристически информационен център – Хасково.

Кампания за дарения на книги

Друга инициатива в областта на културата, която реализирахме през 2023 година е кампанията за събиране на дарения от книги за НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1964“, гр. Хасково. В кампанията се включиха множество граждани от цялата страна. А нашите приятели от НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1964“ получиха не само книгите, които бяха заявили, но и много други съвременни безценни заглавия.

Добро управление

 „Граждански бюджети“

През 2023 година продължихме с изпълнението на проект „Граждански бюджети“, финансиран по Оперативна програма „Добро управление“. В рамките на проекта в партньорство с Община Хасково успешно проведохме второто издание на Програмата за граждански бюджети на територията на всички населени места от Община Хасково.

В изпълнение на проекта в края на 2022 година създадохме онлайн платформа за гражданско участие, която продължихме активно да използваме през цялата 2023 година. Разработването на този дигитален инструмент даде възможност на хора от по-отдалечени населени места да предложат идеи за граждански инициативи и тези идеи да достигнат до местната власт. В платформата беше разработена и специална секция с полезни съвети към гражданите по отношение на възможностите за гражданско участие, както и примери от вече реализирани граждански инициативи.

В самата платформа подробно бяха представен и основните принципи на гражданските бюджети, откъде възниква идеята и как се разпространява по света.

Множество срещи и консултации

В изпълнение на проект „Граждански бюджети“ в края на 2022 година и началото на 2023 година проведохме 37 информационни срещи и множество консултации в община Хасково за насърчаване на гражданската активност и участие. По време на тези срещи съвместни екипи на Фондация ХАЛО и Община Хасково посетиха всяко едно от населените места в Община Хасково и запознаха местните с регламента на Програмата за граждански бюджети. По време на срещите жителите на селата и града получиха възможност да разкажат за най-наболелите проблеми в тейхните населени места, както и да споделят какви идеи имат за разрешаването на тези проблеми. В много от селата участниците в информационните срещи представиха тяхната визия за развитие на родния им край.

Различни граждански инициативи

Благодарение на срещите по места и консултациите от екипа по проекта до платформата за граждански бюджети достигнаха 125 предложения за граждански инициативи – 98 за селата в общината и 27 за град Хасково. Всички тези предложения бяха разгледани от мултидисциплинарен консултативен съвет, който помогна на гражданите да остойностят разходите за реализиране на идеите, даде предложения за редакции и надграждане на гражданските идеи, подкрепи гражданите със сходни идеи в обединяването им в една обща. След работата  на мултидисциплинарния съвет, включваща проверка на постъпилите идеи по отношение на съответствието им с регламента на Програмата за граждански бюджети, законодателството на страната ни и местните нормативни и поднормативни актове,  до следващия етап  на програмата бяха допуснати 94 граждански инициативи.

В периода от 10 май до 10 юни 2023 година се проведе онлайн гласуване за избор на граждански инициативи, в което се включиха над 3500 души от Община Хасково. Въз основа на техния вот бяха определени населените места, спечелили финансиране за реализиране на най-подкрепяните идеи.  Именно тези 4 граждански инициативи – по една  в селата Динево, Козлец, Долно Войводино и Подкрепа реализирахме през есента на 2023 година.

Изпълнението на проекта продължи с изготвянето на оценка на въздействието на програмата за граждански бюджети и завърши с провеждането на уебинар за представянето й пред заинтересовани страни.

За изпълнението на проекта изразходвахме 22 394,30  лв, осигурени от Оперативна програма „Добро управление“.

Проект „Развитие на организационния капацитет на фондация ХАЛО 2019“

В началото на 2023 година приключихме с изпълнението на проект „Развитие на организационния капацитет на фондация ХАЛО 2019“. Той бе с продължителност 6 месеца – време през което екипът ни под менторството на експертите от Фондация „Импакт Драйв“ изготви оценка на нуждите и планира развитието на организацията.  В изпълнение на проекта беше създадена 5 годишна стратегия за развитие на Фондация ХАЛО и детайлен план за действие за 2023 година.

В подкрепа на организационното развитие на ХАЛО, в рамките на проекта беше изработена програма за работа с доброволци, която даде възможност на организацията да планира в детайли как може да използва ресурсите на доброволчеството за увеличаване на броя на съмишлениците на каузите ни от една страна и за запълване на дефицитите на човешки ресурси при реализиране на основните ни инициативи, от друга страна. Разработен беше и план за работа в кризисни ситуации, с което бе създадена възможност за по-адекватно отреагиране и по-голяма устойчивост на организацията в кризисни моменти.

Всички разходи за изпълнението на проекта през 2023 г. в общ размер на 5920,25 лв са осигурени от финансиращата организация – фонд „Активни граждани“.

Партньорства

През 2023 година Фондация ХАЛО 2019 сключи споразумение за партньорство със Софийски университет „Свети Климент Охридски”, в качеството му на партньор в Център за компетентност Clean & Circle – проект BG05M2OР001-1.002-0019-C01 „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“. Това партньорство даде възможност ученическите отбори от клубовете „Еко Шампиони“ и „Сай Хай“ да се възползват от възможностите на високотехнологичните лаборатории към Софийския университет за извършването на химичен анализ на проби почва и вода. Резултатите от тези анализи дадоха възможност на учениците да разработят прототипи и кампании в подкрепа на научните им разработки.

Фондация ХАЛО 2019 създаде отношения на сътрудничество с училища и детски градини от цялата страна, които се включиха в екологичните инициативи „За всяко дете по дръвче“, „Премахване на старите мартенички от дърветата“ и др.

През 2023 година затвърдихме партньорските си отношения със сдружение „БГ Бъди активен“ и участвахме като местен партньор в техни инициативи – „Искам да съм полезен… Рециклирай ме!“, „Активни квартали“ и др.

Информиране на обществеността по теми, касаещи опазването на околната среда, културното наследство и прилагането на принципите на добро управление

През 2023 година фондация ХАЛО продължи да развива и надгражда сайта и фейсбук страницата на организацията. През цялата година екипът ни регулярно създаваше публикации, с които да информираме последователите и съмишлениците си за инициативите на организацията, както и по различни теми, касаещи опазването на околната среда, културното наследство и прилагането на принципите на добро управление. Тази дейност се извършваше изцяло под формата на доброволен труд от екипа на фондацията.

Извършване на стопанска дейност

“Работилница за граждански идеи”

На 15 февруари 2023 година Фондация ХАЛО в партньорство със сдружение „BG Бъди активен“ проведе “Работилница за граждански идеи”. По време на  работилницата бяха представени  успешни граждански инициативи, реализирани на територията на област Хасково през изминалата година. Организаторите споделиха материали в подкрепа на граждански активисти и разказаха повече за различните възможности за финансиране на нови граждански инициативи. Събитието даде възможност на участниците да се срещнат с представители на НПО и граждански активисти от различни градове на страната, да обменят идеи и да  планират съвместни действия.

Фондация ХАЛО и Сдружение BG Бъди активен направиха ретроспекция на  съвместни дейности и представиха създадените ресурси по проект “Активни квартали”. Като партньорски град от проекта, през изминалата година в Хасково се реализира акцията „Облагородяване на кучешката клетка на Кенана“. Благодарение на нея паркът стана по-приветлив, безопасен и достъпен. Инициатива реализирана на местно ниво бе създаването на зелена класна стая на открито за децата от ДГ „Вихрогонче“, филиал с. Стамболийски.

Проект “Активни квартали” е част от дългосрочната програма  на сдружение BG Бъди активен – _Място България. Базира се на placemaking (място-правене) методологията, с по-специфичен фокус върху изграждане на процеси и връзки между основните страни: граждани, общини, общности и граждански организации.

Средствата за реализиране на работилницата в размер на 350 лв бяха осигурени чрез стопанската дейност на Фондация ХАЛО по споразумение със сдружение BG Бъди активен.

Програма “Младежи за околна среда”

През 2023 в изпълнение на стопанската дейност на ХАЛО се включихме като местен партньор в кампанията „Искам да съм полезен … Рециклирай ме!“ на сдружение „БГ Бъди активен“ и като част от нея:

♻️ проведохме акция за почистване на м. Кабата в с. Стамболийски;

♻️ проведохме дискусии и игри с децата за насърчаване на отговорното отношение към природата;

♻️ поставихме кошчета за отпадъци в селата Узунджово, Конуш, Нова Надежда, Книжовник, Малево, Стамболийски, Долно Войводино, Динево, Подкрепа и Козлец от община Хасково;

♻️ поставихме кошчета за разделно събиране на отпадъци в с. Стамболийски, общ. Хасково;

♻️ поставихме арт инсталации „Шишеяд“ в селата Стамболийски, Динево и Козлец от общ. Хасково и в СУ „Св. П. Хилендарски“ в гр. Хасково

Поставянето на Шишеядите беше съпроводено с образователни игри и състезания за децата от детските градини и училищата.

Тази инициатива беше реализирана като част от стопанската дейност на фондация ХАЛО с финансиране в общ размер на 7000 лв.

Разработване на елементи от образователна програма за социално-емоционално учене по проект “Учим заедно”

През 2023 ние се включихме в консорциум от 3 партньорски организации в разработването на елементи от образователна програма за социално-емоционално учене. Възложител бе 96-то Средно Училище “Лев Николаевич Толстой”, град София. Екипът ни разработи модулите и елементите от учебната програма по направление „работа в екип“, както и готови ресурси за преподаватели.

Сума за изпълнение на услугата: 1250 лв

Пълният доклад за дейността на фондация ХАЛО за 2023 година моете да прочетете в следния файл:

Scroll to Top