Европейските ценности в нашия град
Проектът „Европейските ценности в нашия град“ цели да проучи познанията за европейските ценности сред ученици и учители в Хасково. След анализ ще се създадат ученически клубове за популяризиране на европейските ценности сред младите. Клубовете ще организират инициативи и кампании за популяризиране на европейските ценности в училищата и в града. През пролетта на 2025 година Фондация ХАЛО ще проведе състезание по дебати за ученици от гр. Хасково.
Идея
Проектът е резултат от дългосрочния ангажимент на фондация ХАЛО към изпълнението на Програмата за прозрачност и антикорупционни мерки на Община Хасково, със специален фокус върху укрепването на гражданското образование за младите хора. Плановете на фондацията включват създаването на нови клубове „Евроепйски ценности“ и продължаване на дейността на настоящите клубове през следващите учебни години. Политиката на ХАЛО включва активно споделяне на добри практики и свободен достъп до разработени програми и инструменти, което ще позволи разпространение на модела на работа и в други населени места.
Очаквани резултати по проекта
В рамките на проекта очакваме значително повишаване на информираността и разбирането за европейските ценности сред младежите в Хасково. Учениците ще придобият по-задълбочени знания и осъзнатост за ценности като демокрация, права на човека, толерантност и равноправие. Учителите ще бъдат по-подготвени да ги преподават, използвайки нови методи и ресурси, създадени по проекта.
Очакваме също така участниците да станат по-ангажирани граждани, подкрепящи демократичните принципи и участващи в граждански инициативи. Повишената гражданска ангажираност сред младите хора ще стимулира цялата общност към по-активно участие в дейности, свързани с европейските ценности. Училищата ще се отворят за организиране и подкрепа на инициативи, водени от ученици, с акцент върху подобряването на местната общност.
Планираните кампании и граждански инициативи ще имат устойчиво въздействие върху общността, насърчавайки повече хора да участват в дейности, свързани с европейските ценности и гражданските права.
Проблем
Темата за европейските ценности е слабо засегната в обществените дискусии в Хасково. По-възрастните са чували за тях покрай присъединяването на България към ЕС, но за младите темата остава непозната.
Държавата се опитва да промотира европейските ценности чрез учебния предмет Гражданско образование, но на местно ниво той често се неглижира, а преподавателите (главно учители по други предмети) нямат нужната квалификация. Това подчертава нуждата от компенсиращи мерки за създаване на информирано и активно гражданско общество сред учениците.
През 2024 година работната група по изработване на Програма за прозрачност и антикорупция в Хасково (2024-2029), в която участва Фондация ХАЛО, предложи провеждането на кампания за гражданско образование, насочена към учениците. Но ефективността на подобна кампания в голяма степен зависи от провеждането на изследване на причините за гражданската апатия сред младежите и степента, до която те припознават европейските ценности. Затова проектът ни започва с пилотно проучване в три училища в Хасково и адаптиране на дейностите спрямо резултатите.
Целева група
Проектът е насочен основно към учениците от три училища в Хасково: ПГ по автотранспорт и аграрни технологии „Н. Й. Вапцаров“, ФСГ „Атанас Буров“ и СУ „Св. П. Хилендарски“. Изборът на тези училища цели представяне на разнообразието в града по отношение на етническа принадлежност и академични постижения, като предварителните ни очаквания са в тях да се идентифицират различни проблеми и специфики, касаещи темата за европейските ценности. Но методът на работа в трите училища, който смятаме да приложим – създаване на ученически клубове, инициативи под менторство и заключително публично събитие – е доказано ефективен, включително в същите училища.
Главна цел
Проектът е в съзвучие с мисията на фондация ХАЛО за активизиране и развитие на местните общности и насърчаване на гражданското участие и доброволчеството. Тук акцентът е върху младежите в Хасково, с цел те да се запознаят със значението на основните европейски ценности — свобода, демокрация, равенство, човешко достойнство, права на човека и върховенство на закона. Опознаването и споделянето на тези ценности е основа за изграждането на активно гражданско общество, което е критично за устойчивото развитие и просперитет на местно ниво.
Оперативна цел
Проектът цели повишаване на информираността и разбирането на младежите за европейските ценности — свобода, демокрация, равенство, човешко достойнство, права на човека, върховенство на закона. Чрез работа по казуси и проблеми на местно ниво, свързани с тези ценности, младежите ще имат възможност да открият значимостта им. Проектът включва планиране и провеждане на информационни кампании, граждански инициативи и състезание по дебати, с цел изграждане на устойчиви ценности, които учениците да предадат на бъдещите поколения. Проектът цели повишаване на информираността за европейските ценности сред младежите (свобода, демокрация и равенство). Младежите ще разглеждат казуси, свързани с тези принципи. Проектът ще развие разбирането на човешкото достойнство и правата на човека и ще се организират информационни кампании и граждански инициативи. Състезанията по дебати ще насърчават активното участие на учениците.
Очакваме проектът да промени нагласите на учениците от трите училища и да доведе до конкретни мерки на училищно и местно ниво за насърчаване на младежкото участие, демократичните процеси и вземането на решения, правата на човека, свободата на изразяване, равенството и градивната комуникация.
PROTEUS
Проектът „Европейските ценности в нашия град“ на Фондация ХАЛО е част от по-мащабен проект – PROTEUS – Protecting EU Values and Fundamental Rights through Public Participation and Civil Society Assistance in Central Europe. PROTEUS е ръководен от Transatlantic Foundation. Изпълняван е в партньорство с фондация „Софийска платформа“ и още 7 европейски организации и е финансиран от Европейския съюз. Проектът цели да:
- подкрепи демократичното участие, публичния дебат и включване.
- подсили устойчивостта на гражданските организации в контекста на свиващите се граждански пространства.
- подкрепи и отстоява европейските ценности и основни права, особено в периферните райони и по-малки населени места.
- да подкрепи гражданската активност в периферните райони и по-малки населени места.
Финансираща организация
Проектът PROTEUS е съфинансиран по програмата CERV (Citizens, Equality, Rights and Values) на Европейския съюз. Отговорност за съдържанието носи единствено Transatlantic Foundation и проектните партньори. Съдържанието не отразява непременно възгледите на Европейския съюз.