Еко Шампиони 2021/2022

Цел на проекта „Еко Шампиони“

Основната цел на проект „Еко Шампиони“ е повишаване на ангажираността на гражданите с опазване на околната среда и климатичните промени, а специфичната цел – осъществяване на образователни дейности.

Проектът беше реализиран в София, Хасково и Враца, като участваха 53 деца на възраст между 13 и 19 години. Учениците бяха разделени в отбори, които работиха по местни екологични проблеми. Всеки отбор проведе проучвания чрез анкети, разговори с представители на институции и беседи с експерти. Това им позволи да привлекат съмишленици към своите каузи и да провокират интерес към теми, свързани с опазването на околната среда и климатичните промени. Проектът включва научни фестивали на местно и национално ниво, в които взеха участие 647 души. Гостите имаха възможност да се запознаят с ученическите разработки по екологични проблеми и да приложат на практика предлаганите от учениците решения.

Изпълнение на програмата

Децата избраха екологични теми на местно ниво и сформираха отбори. Те провеждаха проучвания, създаваха прототипи и тестваха решения на проблемите си, като бяха подкрепени от ментори. В трите града се проведоха изследователски дейности като проучвания на терен и работилници.

През май и юни 2022 г. се проведоха научни фестивали, на които учениците представиха резултатите от своята работа. Вместо посещение в Биологическия факултет като награда, организирахме национален фестивал в този факултет. След конкурсната част, учениците и гостите посетиха лаборатории, а експерти изнесоха лекции и демонстрации на екологични теми.

На 17 юни се проведе националният научен фестивал в Софийския университет, където учениците представиха решенията си. Гостите имаха възможност да оценят отборите, а фестивалът повиши информираността по екологични въпроси. В края на месец юни, норвежките партньори проведоха работилница в училище-партньор от Враца, спечелило фестивала.

Ученическите отбори и техните проучвания

Ученическите отбори, участващи в проекта, проведоха обстойни проучвания по темите, избрани от самите тях. Някои от отборите успяха да формулират работещи решения (общо 13 на брой), а за други учебната година не беше достатъчна, за да разработят изцяло решенията си, поради което ще продължат работа и през следващата учебна година. Ето какви решения предложиха учениците от Хасково:

  • Отбор „Опазване на дървета в градска среда“, Хасково – представи лесни мерки, които гражданите могат да предприемат срещу обезлесяването – засяване на дървета чрез глинени топки и повторно използване на отпадъчната хартия.
  • Отбор „Замърсяване на питейната вода с уран“, Хасково – доказали чрез лабораторни изследвания, че количеството на уран в питейната вода в Хасково е три пъти над допустимите норми, отборът разработи система за пречистване на водата с минерал зеолит, която намалява количеството на уран с над 40%.
  • Отбор „Нерегламентирани сметища“, Хасково – подаде поредица от сигнали до институциите за нерегламентираните сметища в града и привлече вниманието на гражданите. РИОСВ издаде предписание за почистване на сметищата, а общината задели значителен финансов ресурс за решаване на проблема.
  • Отбор „Бездомни животни“, Хасково – проведе кампания за набиране на средства за грижи за бездомни животни, кастрира бездомна котка, създаде онлайн и хартиен каталог за осиновяване на бездомни животни съвместно със сдружение „Зоодоброволци“ – Хасково.
  • Отбор „Рециклиране на пластмаса“, Хасково – проведе широка информационна кампания, работилница за рециклиране на пластмаса, демонстрации за създаване на восъчни кърпички и технологии за използване на найлонови отпадъци за създаване на нови продукти.

Гражданско участие

В периода 2021/22 г. в проекта са участвали над 1781 граждани., от които:

  • 103 участници в анкета на отбор Светлинно замърсяване, Враца;
  • 229 участници в анкета на отбор Микропластмаса, Враца;
  • 114 участници в анкета на отбор Модна мания, Враца;
  • 209 участници в анкета Косимческо замърсяване, Враца;
  • 290 участници в анкета на отбор Бездомни животни, Хасково;
  • 99 участници в анкета на отбор Дървета, Хасково;
  • 101 участници в анкета на отбор Сметища, Хасково;
  • 593 участника в кампанията „За всяко дете по дръвче“;
  • 43 участници в работилница за рециклиране на пластмаса, Хасково.

Към тях добавяме и участниците в училищните (общо 530 души) и националния фестивал (общо 117 души), които не просто проявяват интерес към екологичните теми, но имаха възможност да видят и да приложат на практика предложените от учениците решения, с което се повиши тяхната степен на ангажираност.

Транснационално измерение

Forandre Verden подкрепяше и насочваше нашия екип при планирането и изпълнението на дейностите. В края на учебната 2021/2022 година норвежките партньори посетиха България и проведоха едноседмична работилница във Враца за победителите от националния фестивал и останалите ученици от клуб „Еко Шампиони“. По време на работилницата бяха представени интерактивни активности, подходи и възможности за ангажиране на местните общности в мерки за справяне с екологичните проблеми. Това подпомогна изграждането на капацитет в партньорските организации и училищата.

Освен това, бяха проведени онлайн срещи между участници от България и Норвегия, в които норвежките партньори активно участваха. Те се включиха в представянето на образователни инициативи за опазване на околната среда и създаването на контакти между участниците от България, като планираха съвместни дейности с тях.

Проект „Еко Шампиони“ се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 94 601 €, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП чрез Фонд Активни граждани – www.activecitizensfund.bg. Основната цел на проект „Еко Шампиони“ е повишаване на ангажираността на гражданите с опазване на околната среда и климатичните промени чрез осъществяване на образователни дейности. Проектът се изпълнява от Фондация „Сай Хай“, гр. София в партньорство с Фондация ХАЛО 2019, гр. Хасково, Сдружение Враца Софтуер Общество, гр. Враца и Forandre Verden (Change The World), Норвегия.

Scroll to Top