Еко Шампиони 2022/2023
Цел на проекта „Еко Шампиони“
Основната цел на проект „Еко Шампиони“ е повишаване на ангажираността на гражданите с опазване на околната среда и климатичните промени, а специфичната цел – осъществяване на образователни дейности.
В София, Хасково и Враца продължи вторият етап от изпълнението на иновативната образователна програма, създадена по проекта. През тази учебна година тя се изпълнява в 7 училища. Децата, участващи в научните клубове правят проучвания и търсят решения на местни проблеми, свързани с опазването на околната среда и климатичните проблеми. Участвайки в иновативната обазователна програма, те развиват едни от важните умения на 21 век – креативност, критично мислене, умение за проверка на източниците на информация, умение за работа в екип, умение за планиране и анализиране, умение за презентиране, умение за практическо прилагане на наученото и др.
Ученическо участие
Изпълнена беше иновативната образователна програма в училищата- партньори по проекта. Програмата включваше провеждането на научни фестивали на общинско и национално ниво, учебно посещение в Биологическия факултет на Софийския университет и едноседмичен обучителен курс под ръководството на организацията Change the World.
През този период бяха сформирани ученически отбори във всяко от участващите училища. Всеки отбор самостоятелно избра тема за работа, направи първоначално онлайн проучване, организира и проведе анкети сред граждани, интервюира специалисти и работи по намирането на решения за местни екологични проблеми. Отборите бяха активно подпомагани от ментори – млади български учени с експертиза по съответните теми.
Постижения:
- В програмата участваха общо 114 ученици при планирани 60.
- Учениците разработиха 20 теми, надвишавайки планираните 18.
- Дейността събуди интереса на участниците към теми, свързани с опазването на околната среда, и ги превърна в активни граждани, борещи се за екологични каузи.
Обхванати теми от учениците от град Хасково:
- Микропластмаса – СУ „Св. Паисий Хилендарски“, Хасково
- Електричество – СУ „Св. Паисий Хилендарски“, Хасково
- Бездомни животни – СУ „Св. Паисий Хилендарски“, Хасково
- Автомобили – СУ „Св. Паисий Хилендарски“, Хасково
- Води – ГПЧЕ „Проф. д-р Асен Златаров“, Хасково
- Гори – ГПЧЕ „Проф. д-р Асен Златаров“, Хасково
- Почви – ГПЧЕ „Проф. д-р Асен Златаров“, Хасково
- Въздух – ГПЧЕ „Проф. д-р Асен Златаров“, Хасково
Отбор „За качествен въздух в Хасково“ в Хасково изготви предложение за изграждане на система от велоалеи в града, която частично беше заложена в Плана за устойчива градска мобилност 2023- 2040 г. на Община Хасково. Същият отбор проведе кампания „Ден без автомобили“, в която взеха участие училища и Национална агенция по приходите – Хасково. Отбор „Гори“ от Хасково заедно с Община Хасково и РИОСВ – Хасково обособиха вековно дърво в землището на с. Александрово, общ. Хасково. В хода на изпълнение на проекта някои от по-активните отбори успяха да привлекат вниманието на местните институции.
Участие на местните администрации, РИОСВ и НПО
Активната позиция на учениците по екологичните теми даде възможност в проекта да се включат и местните администрации, РИОСВ, НПО, които подкрепяха децата с актуална информация, провеждане на интервюта, участие в предлаганите от тях кампании, включването на техни предложения в стратегически документи. Това доведе до подобряване на сътрудничеството между училища, НПО и местна администрация. В град Хасково дори беше създаден Младежки съвет, в който участват представители на ученическите съвети на всички училища, местните НПО, Български червен кръст, Община Хасково и Младежки център. Идеята на този съвет е младежите да се включат в даването на предложения за политики, инициативи, кампании и др., какато и всички решения на местно ниво, касаещи младежите да преминават предварително през разглеждане и одобрение от този съвет.
Гражданско участие
Децата от различните отбори успяха да ангажират 2539 граждани с темите, касаещи климатичните промени и опазването на околната среда. Гражданите бяха ангажирани чрез следните дейности:
- Кампания за разделно събиране на отпадъци в ГПЧЕ „Проф. д-р Асен Златаров“, Хасково – 900 ученици (има организирано състезание между класовете за разделно събиране на отпадъци, като всеки месец се излъчва клас – победител)
- Кампания за разделно събиране на отпадъци в СУ „Св. П. Хилендарски“ Хасково – 580 ученици, в училището е въведена система за разделно събиране на отпадъците, която се ползва от всички деца;
- Кампания „За всяко дете по дръвче“ – 1494 деца;
- Кампания „Стани приятел на дърветата“ – 15 участника;
- Анкета на отбор Води, Хасково – 123 участника;
- Анкета на отбор Въздух, Хасково – 115 участника;
- Анкета на отор Гори, Хасково – 141 участника;
- Анкета на отбор Почви, Хасково – 64 участника;
- Анкета на отбор Бездомни животни, Хасково – 79 участника;
- Анкета на отбор Електричество, Хасково – 157 участника;
- Анкета на отбор Пластмаса, Хасково – 111 участника;
- Анкета на отбор Обезлесяване, гр. Козлодуй – 41 участника;
- Анкета на Рециклиране на текстил, СУ „Кирил и Методий”, гр. Козлодуй – 96 участника;
- Глобално затопляне, ППМГ „Акад. Ив. Ценов“, Враца – 103 участника.
Научни фестивали
В края на месец май и началото на месец юни се проведоха научни фестивали в училищата – партньори, по време на които учениците представиха своите разработки и решенията, които предлагат в отговор на екологичните проблеми. Най-атрактивните отбори получиха награди от публиката и от специално избрано жури с представители на местните институции и НПО.
В регионалните фестивали взеха участие общо 1049 души, от които:
- 74 в 97 СУ, София
- 42 в 130 СУ, София
- 80 във Враца;
- 139 в Кнежа;
- 90 в Козлодуй;
- 178 гласуване на публиката в СУ Св. П. Хилендарски, Хасково;
- 446 в ЕГ Хасково.
На 11 юни 2023 г. в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе националният научен фестивал. В него взеха участие 15-те най-високо оценени отбори от регионалните фестивали. На националния фестивал пред 264 души публика ученическите отбори се представяха с презентация и с научен щанд, а работата им бе оценена от експертно жури и от публиката. Награди получиха класираните на първите 3 места отбори – „Шумово замърсяване“ от Враца, „Води“ от Хасково и „Пчели“ от Кнежа.
Транснационално измерение
Съвместните действия с партньорите от Норвегия включват планиране на предстоящите фестивали и работилници, както и обмяна на опит за ангажирането на граждани с темите за опазване на околната среда и климатичните промени.
Норвежките партньори от Change the world активно участваха в управлението на проекта и помагаха за по-доброто планиране на дейностите в детайли и отчитането на рисковете за изпълнението им. Те оказаха безценна помощ с подкрепата за изработването на иновативната образователна програма, споделяйки ценни ресурси, игри и упражнения, които са използвали при работата се деца от цял свят. Те се включиха в двустранните срещи и работилниците за отборите – подбедители, с което ни помогнаха да привлечем още повече интерес от страна на широката аудитория към проекта.
Създаден и преведен на български език доклад от проучване с включени 15 образователни инициативи в сферата на опазването на околната среда и климатичните промени от Норвегия, Колумбия, Чили и др. страни.
Проект „Еко Шампиони“ се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 94 601 €, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП чрез Фонд Активни граждани – www.activecitizensfund.bg. Основната цел на проект „Еко Шампиони“ е повишаване на ангажираността на гражданите с опазване на околната среда и климатичните промени чрез осъществяване на образователни дейности. Проектът се изпълнява от Фондация „Сай Хай“, гр. София в партньорство с Фондация ХАЛО 2019, гр. Хасково, Сдружение Враца Софтуер Общество, гр. Враца и Forandre Verden (Change The World), Норвегия.